E-NAPLÓ KÉZIKÖNYV

ELEKTRONIKUS ÉPÍTÉSI NAPLÓ

Összefoglaló

Jogszabály összefoglaló
  • Az Étv. 2. § 19. pontja definiálja az építési napló fogalmát.
    2. § 19. Építési napló: az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdésétől annak befejezéséig vezetett, hatósági és bírósági eljárásban felhasználható, a szerződés tárgya szerinti építőipari kivitelezési tevékenység jellemzőit – kormányrendeletben meghatározott módon – tartalmazó dokumentum.
  • A 40. § (3) bekezdése az építési napló vezetésének kötelezettségét a kivitelező számára írja elő, és lehetővé teszi jogszabályban a napló elektronikus vezetésének előírását.
    40. § (3) A kivitelező – jogszabályban meghatározott esetekben és módon – építési naplót vezet, és azt a jogszabályban meghatározott szervek, hatóságok és az építési műszaki ellenőr rendelkezésére bocsátja. Jogszabály előírhatja az építési napló elektronikus vezetését.
  • Az Étv. 43. § (1) bekezdése az építtető felelősségébe tartozóan rögzíti, hogy az építési napló a hatósági ellenőrzések és eljárások során az építésügyi és építésfelügyeleti hatóság rendelkezésére álljon, továbbá – amennyiben jogszabály előírja az építési napló elektronikus vezetését – az elektronikus építési napló aktiválásának kötelezettségét.
    43. § (1) Az építtető felel

    j) azért, hogy az építési napló a hatósági ellenőrzések és eljárások során az építésügyi és építésfelügyeleti hatóság rendelkezésére álljon, továbbá amennyiben jogszabály előírja az építési napló elektronikus vezetését, az elektronikus építési napló aktiválásáért.
  • Az Étv. rendelkezik továbbá az építésfelügyeleti hatóság építési napló ellenőrzésével kapcsolatos kötelezettségeiről, az építési napló vezetésére vonatkozó szabályok súlyos megsértése esetén alkalmazható szankciókról.
    46. § (2) Az építésfelügyeleti hatóság az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározottak szerint ellátja az építési folyamat felügyeletét, ellenőrzi az építmény műszaki állapotát, valamint feltárja a szabálytalan építkezéseket. Ennek keretében

    b) a helyszínen ellenőrzi az építőipari kivitelezési tevékenység

    bc) végzéséhez előírt építési napló vezetésének módját és tartalmát.

    46. § (3) Az építésfelügyeleti hatóság jogszabályban meghatározott módon

    b) a (2) bekezdés b) pont ba), bc), bd) alpontja, és a (2) bekezdés e) pontja szerinti feladatkörében az építőipari kivitelezési tevékenység folytatását

    ba) megtilthatja és építésfelügyeleti bírságot szabhat ki, ha ellenőrzése során azt állapítja meg, hogy az építőipari kivitelezési tevékenység szakszerűségére, az építési napló vezetésére vagy a kivitelezési tevékenység folytatásához szükséges kivitelezési dokumentációra vonatkozó szabályokat súlyosan megsértették.

    52. § (4) Bírság mint jogkövetkezmény kormányrendeletben meghatározott esetekben és módon a következő szabálytalan tevékenységek körében állapítható meg:

    h) építési napló vezetésére vonatkozó szabályok megszegése.
  • Az Étv. 59. § (7) bekezdése teszi lehetővé az adott építési folyamatban részt vevők adatainak építési naplóban történő határidő nélküli nyilvántartását.
    59. § (7) A Nyilvántartásban

    a) határidő nélkül nyilvántarthatóak és nem törölhetőek a személyes adatok az archiválandó dokumentumok esetében; ilyenek különösen:

    aa) tervdokumentációk esetében a tervező és az építtető adatai,

    ab) szakértői vélemények esetében a szakértő és a megbízó adatai,

    ac) építési napló és mellékleteiben rögzítetten az adott építési folyamatban részt vevők adatai.
  • Az elektronikus építési napló vezetésére vonatkozó részletszabályokat az Étv. felhatalmazására alkotott, az építésüggyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 322/2012. (XI. 16.) Korm. rendelettel módosított és az építőipari lánctartozás megakadályozását segítő intézkedésekről szóló 109/2013. (IV. 9.) Korm. rendelettel módosított, az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 13.) Korm. rendelet (továbbiakban: Épkivr.) 2013. október 1-től hatályos rendelkezései állapítják meg.

***