E-NAPLÓ KÉZIKÖNYV

ELEKTRONIKUS ÉPÍTÉSI NAPLÓ

Bevezetés

Az E-építési napló rendszer létrehozásának jogi hátterét az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Étv.) 2013. január 1-től hatályba lépő módosítása, a 322/2012. (XI. 16.) Korm. rendelettel és a 109/2013. (IV. 9.) Korm. rendelettel módosított, az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 13.) Korm. rendelet (továbbiakban: Épkivr.) 2013. október 1-től hatályos rendelkezései adják.

Az új szabályozás lényege

Kötelező az e-napló vezetése, melyet az építési beruházáshoz rendelt, az építésügyért felelős miniszter által működtetett internetes alapú elektronikus építési napló alkalmazás segítségével kötelesek teljesíteni.

Az általános építményfajták tekintetében az Országos Építésügyi Nyilvántartás (a továbbiakban: OÉNY) üzemeltetője, a Lechner Tudásközpont Területi, Építészeti és Informatikai Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: LLTK) a Dokumentációs és Információs Központ Üzemeltetési és Adatkezelési Szabályzatában foglaltak szerint helyezi készenlétbe az építtető kezdeményezésére az elektronikus építési naplót, és ahhoz az építtető számára hozzáférést biztosít. Az építtető az elektronikus építési napló készenlétbe helyezését elektronikusan az OÉNY elektronikus építési napló alkalmazási felületén keresztül kezdeményezi az üzemeltetési szabályzatban foglaltak szerint.

Építtető rögzíti a fővállalkozói szerződés adatait az e-naplóba és egyszer használatos belépési jelszót generál a fővállalkozó kivitelezőnek, a fővállalkozó kivitelező az alvállalkozó kivitelezőnek.

A főnaplórészt a fővállalkozó, az alnaplórészt az alvállalkozó, a főnaplórész mellékletét képező alvállalkozó nyilvántartást a fedezetkezelő vezeti, a vezetés átvállalható.

A naplórészt naponta kell vezetni, naprakész állapotban kell tartani.

A napi bejegyzést, valamint a kivitelezés egyéb dokumentumait közvetlenül az e-napló internetes alkalmazásba vagy az e-napló alkalmazás helyi futtatására alkalmas számítástechnikai eszköz igénybevételével kötelező rögzíteni.

A helyi számítástechnikai eszközzel rögzített napi bejegyzést és egyéb dokumentumokat legfeljebb 3 napon belül az internetes alkalmazásban is rögzíteni kell.

A napi bejegyzéseket és csatolt egyéb dokumentumokat a naplóvezetést végző, vagy ennek hiányában az e-napló alkalmazás a bejegyzés napját követő napon automatikusan lezárja.

Az építési napló vezetésére kötelezett – az építőipari kivitelezési tevékenység végzésének ideje alatt, az építési munkaterületen – kérésre hozzáférést biztosít az e-főnaplóhoz, az e-alnaplóhoz és ezek mellékleteihez a bejegyzésre vagy betekintésre jogosultak részére.

Az e-napló részei:

  • Címoldal
  • Nyilvántartási rész
    Fő- és alvállalkozó adatai, elvégzendő feladatok, teljesítési, fizetési határidők.
  • Naplórész
    Napi jelentés, eseti bejegyzés, összesítő lap.

Elektronikus mellékletek:

  • Tervnapló
    Jogerős engedélyezési, kiviteli, megvalósulási tervek és egyéb rajzos dokumentumok.
  • Hatósági napló
    Hatósági jegyzőkönyvek, iratok.
  • Teljesítésigazolási napló
    Felmérési napló, teljesítés összesítő, teljesítésigazolások, jegyzőkönyvek.
  • Elektronikus alvállalkozói nyilvántartás
    Fedezetkezelő közreműködése esetén.
  • Gyűjtőnapló
    Hulladék-nyilvántartó lap, megfelelőség-igazolások, egyebek.

Jelen dokumentum célja bemutatni az elektronikus építési napló alkalmazás használatának jogi hátterét és az alkalmazás használatát.

***